Saturday , January 25 2020
Breaking News
Home / خبرها / جنگ روانی طالبان در بهار ۱۳۹۵ خورشید

جنگ روانی طالبان در بهار ۱۳۹۵ خورشید

گرچه نامه های گروه طالبان که برای مردم جاغوری رسیده و میرسند پدیده ای تازه و نو نبوده و نخواهد- باز هم گروه طالبان طی یک مکتوب به مردم جاغوری و خطاب خاص به مردم انگوری ولسوالی جاغوری روح و روان مردم جاغوری و خصوصا منطقه ی انگوری را میخواهند خراب کنند.
باید این موضوع را درک کنند و بدانند که امروزه بیشتر از جنگ با سلاحهای گرم- جنگ روحی و روانی رایج گردیده است. چنانچه همه مردم جاغوری و در کل هزاره ها در سالهای قبل نیز قتل های خونین این مردم مظلوم که قربانی جبر تاریخ در این کشور بوده شده اند و باز هم میشوند. چون از پشتونهای هم مرز با هزاره ها هیچ بعید نیست که بازهم به اعمال شوم – ناپسند و پلید خود استفاده کرده و از این مردم قربانیهای دیگر بگیرند.
پشتونهای مناطق مرزی هزاره ها همیشه از دیدگاه و منظر سیاسی خود ها هیچ کاری انجام نداده و نمیدهند- همیشه این قشر دستخوش خواسته های بیگانگان شده و خارج از اراده خود عمل میکنند. اجرت ناچیز از باداران خود گرفته و منطقه را نا امن میسازند. در حالیکه باداران شان از این مصائب و مشکلات استفاده فراوان میبرند و برده اند.
لذا فرستادن چنین نامه ها جز جنگهای روانی بیش نیست و مردم نباید از مسیر خود راه کج کند. خواننده گان گرامی میتوانند متن نامه را در تصویر زیر که به عنوان یک مکتوب نوشته شده بخوانند:
13043516_440908859441017_4364263686524522192_n

گرچه پشتونهای مرزی با جاغوری در بعضی از موارد هیچ فکری نسبت به همسایه بودن را فکر نکرده و نمیکنند. اما این را نیز باید بدانند که اگر مردم جاغوری و در کل هزاره ها مجبور شد و اگر به تنگ آمد و اگر آتش جنگ شعله ور شد اول دامن مناطق پشتون نشین مرزی با هزاره جات و خصوصا پشتونهای هم مرز با جاغوری را خواهد گرفت. پس بهتر است که پشتونهای مرزی با هزاره ها و خصوصا با هزاره های جاغوری و منطقه انگوری راه درست انسانیت را پیش گرفته و از راه صلح آمیز پیش رفته و امنیت مردم را در مناطق شان بگیرند.

About مدیر سایت

من نصرالله شجاعی در سال 1368خورشیدی در قریه قلندری ولسوالی جاغوری ولایت غزنی در یک خانواده متوسط چشم به دنیا گشودم. که دوره ابتدائیه را در لیسه عالی لومان و دوره لیسه را در لیسه صالحی زیرک به پایان رسانیده ام و دارنده لیسانس رشته اقتصاد و مدیریت دانشگاه گوهرشاد هستم و همچنان دانشجوی برحال آموزش ارتقای ظرفیت در بخش مدیریت استادان Teacher Education در دانشگاه آموزشی فرایبورگ آلمان هستم و هچنان عضو گروه مطالعاتی "صلح و زنان" در دانشگاه شمال غربی شهر بازل سویس نیز می باشم. همچنان دوسال سابقه کاری در بخش مطالعات صلح، حل منازعه، صلح سازی و ... با انستیتیوت صلح ایالات متحده امریکا نیز دارم. و اکنون برعلاوه این فعالیت های اجتماعی و فرهنگی در بخش مدیریت استادان و محصلان دانشگاه گوهرشاد نیز مشغول به فعالیت می باشم.

Check Also

نظام سلطنتی در معارف جاغوری

هرگاه نظری به چند سال قبل کشور و ولسوالی جاغوری بی اندازیم، دیده میشود که …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *