چهار شنبه , اکتبر 23 2019
سرخط خبرها
خانه / خبرها / جنگ روانی طالبان در بهار ۱۳۹۵ خورشید

جنگ روانی طالبان در بهار ۱۳۹۵ خورشید

گرچه نامه های گروه طالبان که برای مردم جاغوری رسیده و میرسند پدیده ای تازه و نو نبوده و نخواهد- باز هم گروه طالبان طی یک مکتوب به مردم جاغوری و خطاب خاص به مردم انگوری ولسوالی جاغوری روح و روان مردم جاغوری و خصوصا منطقه ی انگوری را میخواهند خراب کنند.
باید این موضوع را درک کنند و بدانند که امروزه بیشتر از جنگ با سلاحهای گرم- جنگ روحی و روانی رایج گردیده است. چنانچه همه مردم جاغوری و در کل هزاره ها در سالهای قبل نیز قتل های خونین این مردم مظلوم که قربانی جبر تاریخ در این کشور بوده شده اند و باز هم میشوند. چون از پشتونهای هم مرز با هزاره ها هیچ بعید نیست که بازهم به اعمال شوم – ناپسند و پلید خود استفاده کرده و از این مردم قربانیهای دیگر بگیرند.
پشتونهای مناطق مرزی هزاره ها همیشه از دیدگاه و منظر سیاسی خود ها هیچ کاری انجام نداده و نمیدهند- همیشه این قشر دستخوش خواسته های بیگانگان شده و خارج از اراده خود عمل میکنند. اجرت ناچیز از باداران خود گرفته و منطقه را نا امن میسازند. در حالیکه باداران شان از این مصائب و مشکلات استفاده فراوان میبرند و برده اند.
لذا فرستادن چنین نامه ها جز جنگهای روانی بیش نیست و مردم نباید از مسیر خود راه کج کند. خواننده گان گرامی میتوانند متن نامه را در تصویر زیر که به عنوان یک مکتوب نوشته شده بخوانند:
13043516_440908859441017_4364263686524522192_n

گرچه پشتونهای مرزی با جاغوری در بعضی از موارد هیچ فکری نسبت به همسایه بودن را فکر نکرده و نمیکنند. اما این را نیز باید بدانند که اگر مردم جاغوری و در کل هزاره ها مجبور شد و اگر به تنگ آمد و اگر آتش جنگ شعله ور شد اول دامن مناطق پشتون نشین مرزی با هزاره جات و خصوصا پشتونهای هم مرز با جاغوری را خواهد گرفت. پس بهتر است که پشتونهای مرزی با هزاره ها و خصوصا با هزاره های جاغوری و منطقه انگوری راه درست انسانیت را پیش گرفته و از راه صلح آمیز پیش رفته و امنیت مردم را در مناطق شان بگیرند.

درباره ی مدیر سایت

نام من علی مدد و نام فامیلی من شجاعی و در بهار ۱۳۵۸ خورشیدی در قریه قلندری ولسوالی جاغوری ولایت غزنی در یک خانواده متوسط و متدین چشم به دنیا گشودم. که دوره ابتدائیه مکتب را در مکتب امام جعفر صادق خواندم و دوره متوسطه را در لیسه های خدایداد و لومان خواندم و دوره لیسه را در لیسه صالحی زیرک خواندم و دوره لسانس را در دانشگاه پیام نور افغانستان در رشته حقوق به پایان رساندم.

همچنین ببینید

نظام سلطنتی در معارف جاغوری

هرگاه نظری به چند سال قبل کشور و ولسوالی جاغوری بی اندازیم، دیده میشود که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *