Saturday , January 25 2020
Breaking News
Home / شعر و ادب / شیوه نگارش مونوگراف

شیوه نگارش مونوگراف

در این نوشته کوشش میشود که شیوه نگارش مونوگراف به صورت اصولی و اساسی برای خواننده گان محترم توضیح داده شود. می بایست که قدم به قدم پیش برویم:
در قدم اول که مهم است باید در آفیس خود برگه ای 4 –
را انتخاب کنید و سمت راست را 2.5 سانتی متر به خواطر سنجاق خوردن خالی بگذارید و سمت چپ را 2 سانتی متر و بالا را 2.5 خالی بگذارید چون امکان داره ایجاد سربرگ داشته باشید و پایین را نیز 2 سانتی متر خالی بگذارید.
1- جلد مونوگراف:
* آرم دانشگاه
* نام دانشگاه
* نام دانشکده
* مونوگراف برای دریافت درجه لسانس و …
* موضوع مونوگراف به صورت درشد نوشته شود
* استاد راهنما
* تحقیق کننده
* سال که منوگراف نوشته شده است مانند ( خزان 1394)
نوت: قابل یاد آوری است که جلد مونوگراف باید به صورت لوزی دیزاین شود نه مربع شکل.

2- در صفحه دوم، بسم الله الرحمن الرحیم و یا اینکه بسم الله را به صورت ابجد باید نوشت.
3- صحفه سوم اختصاص دارد به نوشته تقدیم، نوشته تقدیم نوشته ای هست که با متون کوتاه و معنا دار نوشته میشود مانند نوشتن جملات که تقدیم به مادر و یا پدر و… میشود.
4- در صفحه چهارمی، فهرست مطالب گنجانیده میشود، البته اگر مونوگراف شما دارای چند فصل باشد باید در فهرست مطالب هر فصل مشخص و جداگانه باشد.
5- در صفحه پنجمی چکیده درج میگردد یک نکته مهم را باید بیاد داشته باشید که چکیده در اخیر نوشته میشود و در اول درج میگردد. چکیده باید از یک صفحه بیشتر نباشد و در چکیده از کلمات اضافی باید صد در صد خود داری شود.
6- مقدمه، در صفحه بعدی باید مقدمه درج گردد.
تذکر: از صفحه دوم (بسم الله) الی مقدمه شماره گذاری به صورت اعداد نمیشود بلکه باید به صورت حروف لاتین و یا الف، ب، ج درج گردد، تا هر حرف که رسید مشکل نیست.

فصل اول:کلیات تحقیق
در کلیات تحقیق باید مطالب زیر به ترتیب نوشته شود:
1- طرح مسئله: در قسمت طرح مسئله باید موضوع مونوگراف خود را نوشته کرده و اندکی در مورد آن شرح دهید که حدودا از سه و الی چهار خط بیشتر نشود.
2- ضرورت و اهمیت تحقیق: در این قسمت ارزش و اهمیت موضوع تحقیق باید نوشته شود، که موضوع تحقیق شما که روی آن زحمت کشیده و کار کرده اید که فایده و اهمیت دارد.
3- اهداف تحقیق: در این قسمت هدف خود را از نوشتن تحقیق یک موضوع نوشته کنید.
4- سوالات تحقیق، که این بخش شامل دو قسمت میشود اول سوال اصلی تحقیق و دوم سوالات فرعی تحقیق. البته در قسمت اول یعنی در سوال اصلی تحقیق فقط همان موضوع که روی جلد مونوگراف شما هست نوشته میشود و در قسمت دوم یعنی سوالات تحقیق، هر تعداد سوالی که مشکل موضوع تحقیق شما را حل میکند باید درج کنید، که در حدود سه و یا چهار الی پنج سوال شماره وار درج گردد. نکته مهم این است که باید برای هر سوال فرعی تحقیق یک فصل جداگانه باز کنید. اگر شما سه سوال فرعی داشتید، مونوگراف شما داری چهار فصل میشود چون سه سوال فرعی داشتید و یک فصل که فصل اول هست همان کلیات تحقیق میشود.
5- روش تحقیق: ما دو فعلا دو روش برای تحقیق کردن داریم اول تحقیق نظری که شامل کتوب، مقالات علمی، مجلات علمی و… میشود و دوم، تحقیق میدانی، که تحقیق میدانی کمی درد سر بیشتر دارد چون باید بصورت میدانی تحقیق شود و این روش طبع اوراق در حدود صد ورق برای نظر سنجی در رابطه با موضوع تحقیق توضیع میشود و بعد بصورت چارت و یا نمودار درج مونوگراف میشود و بعد در مورد آن توضیحات داده میشود.
6- پیشینه تحقیق: در این قسمت تاریخچه موضوع شما نوشته میشود که در زمان قدیم و یا در هر زمان که تاریخچه برایش وجود داشته همان تاریخچه درج میگردد.
7- تعریف مفاهیم: کلمات کلیدی که نقش اساسی برای مونوگراف شما دارد همان کلمات را در این قسمت درج کرده و تعریف کنید.
8- موانع تحقیق: در قسمت موانع تحقیق، مشکلات و موانعی را درج کنید که در جریان نوشتن مونوگراف تان با آن مشکلات و موانع روبرو بوده اید. مانند عدم مواد کافی و یا نبود کتوب در رابطه با موضوع مونوگراف شما.
9- پیشنهاد تحقیق: هر مشکل که در هنگام نوشتن مونوگراف داشته بودید میتوانید آن مشکلات را به صورت یک پیشنهاد برای اساتید و اندیشمندان همان رشته درج کنید.

در اخیر نتیجه گیری باید نوشته شود که باید خیلی به صورت خلاصه موضوع هر فصل را در یک پاراگراف درج کنید و نکته مهم اینجاست که باید برای هر فصل یک پاراگراف ایجاد شود. اگر مونوگراف شما چهار فصل دارد باید چهار پاراگراف باز کنید. و در ختم نتیجه گیری باید شما موانع تحقیق و پیشنهاد خود را درج کنید و در نهایت منابع و ماخذ بخواطر اعتبار مونوگراف شما درج گردد. البته به صورت نمونه این قسمت را میتوانید از یک کتاب الگوگیری کنید که چگونه درج کرده فهرست منابع و ماخذ را. پاینده باشید.

About مدیر سایت

من نصرالله شجاعی در سال 1368خورشیدی در قریه قلندری ولسوالی جاغوری ولایت غزنی در یک خانواده متوسط چشم به دنیا گشودم. که دوره ابتدائیه را در لیسه عالی لومان و دوره لیسه را در لیسه صالحی زیرک به پایان رسانیده ام و دارنده لیسانس رشته اقتصاد و مدیریت دانشگاه گوهرشاد هستم و همچنان دانشجوی برحال آموزش ارتقای ظرفیت در بخش مدیریت استادان Teacher Education در دانشگاه آموزشی فرایبورگ آلمان هستم و هچنان عضو گروه مطالعاتی "صلح و زنان" در دانشگاه شمال غربی شهر بازل سویس نیز می باشم. همچنان دوسال سابقه کاری در بخش مطالعات صلح، حل منازعه، صلح سازی و ... با انستیتیوت صلح ایالات متحده امریکا نیز دارم. و اکنون برعلاوه این فعالیت های اجتماعی و فرهنگی در بخش مدیریت استادان و محصلان دانشگاه گوهرشاد نیز مشغول به فعالیت می باشم.

Check Also

مخاطب! قاتلان شهدای زابل- افغانستان (نویسنده ظاهر ایوبی پاییز)

باغبانا!ساقه را ازگل جدا کردی چرا؟ ساقه وهم گل را ازهم سواکردی چرا؟ بشکنددستان پرجوروجفایت …

4 comments

 1. خواننده گان گرامی اگر کدام سوالی داشته باشند میتوانند در قسمت دیدگاه کلیک کرده و سوال خود را مطرح سازند. رسیدگی میشود. تشکر

 2. البته دوستان گرامی اشتباه نشود که:
  ۱- مونوگراف برای دریافت درجه لسانس هست
  ۲- پایان نامه برای دریافت درجه ماستری هست
  ۳- رساله برای دریافت درجه دکتورا هست.

 3. مجیب الرحمن شمس

  برادر محترم تشکر از معلومات مفید تان ، ولی عرض نمایم که اگر من اشتباه نگرفته باشم این مواردی که شما ذکر نمودید مطلقا برای ماستری است نه لیسانس زیرا که :
  در مونوگراف لیسانس تحقیق نمیباشد صرف محصل روش جمع آوری معلومات و ترتیب و تنظیم انرا می آموزد در حالیکه در پایان نامه همه موارد که شما ذکر نمودید درج می کنند مانند ،سوالات اصلی و فرعی ، فرضیه ها ،موانع تحقیق و غیره که فکر کنم این موارد در مون.گراف لیسان نمی باشد . کامیاب و موفق باشید

  • مجیب الرحمن شمس را درود!
   چنانچه معلومات دارید که دانشگاه های دولتی چنین موارد را در دوره مستری در نظر میگیرند اما دانشگاههای خصوصی به خاطر نشان دادن کیفیت بالای دانشجوان فشار آورده و همین موارد را که باید در دوره ماستری تطبیق گردد بالای دانشجویان دوره لسانس تطبیق میکند. از یک طرف خوبه چون دانشجویان بیشتر و بهتر آماده میشوند تا در دوره ماستری بتوانند خوبتر تحقیق کرده و مونوگرافی خوبی را ارایه کنند. موفق باشید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *